O Bibliotece

Serdecznie witamy w sercu naszej szkoły - Bibliotece Gimnazjum Nr 2!

Nasza biblioteka, choć ma już kilkadziesiąt lat tradycji, nigdy nie przestaje się rozwijać i dostosowywać do współczesnych potrzeb młodego czytelnika. Od początku swojego istnienia, stanowiła przestrzeń nie tylko do poznawania literatury, ale również miejsce spotkań, wymiany myśli i rozwijania pasji. W ścianach tej biblioteki zawarte są historie wielu pokoleń uczniów, którzy odnajdywali tu inspirację, wsparcie i wiedzę.

Misją naszej biblioteki jest wspieranie procesu edukacyjnego przez dostarczanie odpowiednich materiałów i zasobów, zarówno tradycyjnych jak i cyfrowych. Wierzymy, że dostęp do odpowiedniej literatury, w połączeniu z miłą i pomocną obsługą, sprawia, że uczniowie chętniej sięgają po książki, rozwijają umiejętność krytycznego myślenia i stają się świadomymi konsumentami kultury. Nasza biblioteka to nie tylko miejsce wypożyczeń, ale przede wszystkim przestrzeń do rozmów o literaturze, spotkań z autorami i rozwijania pasji czytelniczych.

Zbiory i Katalogi

Odkryj bogactwo wiedzy w naszej bibliotece!

Nasza biblioteka szczyci się imponującym zbiorem różnorodnych materiałów. Od klasycznych powieści, po najnowsze pozycje literackie, uczniowie mają dostęp do bogactwa wiedzy na wyciągnięcie ręki. Co więcej, w naszych zbiorach znajdują się nie tylko książki, ale również czasopisma naukowe, encyklopedie oraz multimedia takie jak audiobooki czy filmy edukacyjne.

Chcąc ułatwić dostęp do naszych zbiorów, wprowadziliśmy nowoczesny system katalogowania online. Dzięki temu uczniowie mogą szybko i łatwo sprawdzić dostępność konkretnych pozycji, rezerwować je lub przedłużać wypożyczenie, nie wychodząc z domu. Wszystko to jest dostępne za pośrednictwem naszej strony internetowej, a intuicyjny interfejs sprawia, że korzystanie z katalogu jest proste nawet dla mniej zaawansowanych użytkowników technologii.

Współczesny czytelnik potrzebuje nie tylko dostępu do tradycyjnych form literatury, ale również do zasobów cyfrowych. W naszej ofercie znalazły się więc również e-książki, które można czytać na czytnikach, tabletach czy smartfonach. Dzięki temu nawet w drodze do szkoły czy na wakacjach uczniowie mogą kontynuować swoją przygodę z literaturą, nie obciążając przy tym swojego plecaka.

Jak wypożyczyć?

Wypożyczanie książek i innych materiałów w naszej bibliotece jest proste i przyjazne dla użytkownika. Po pierwsze, należy upewnić się, że posiadasz ważną kartę biblioteczną. Jeśli jeszcze jej nie masz, wystarczy zgłosić się do bibliotekarza z dowodem uczniowskim i wypełnić krótki formularz rejestracyjny. Z chwilą otrzymania karty, masz dostęp do wszystkich dostępnych w naszej bibliotece zasobów.

Po wyborze interesujących Cię pozycji, udaj się do stanowiska bibliotekarza w celu dokonania wypożyczenia. Każda książka może być wypożyczona na okres 2 tygodni z możliwością jednokrotnego przedłużenia, o ile nie jest zarezerwowana przez innego czytelnika. Pamiętaj, że za przetrzymywanie książek ponad wyznaczony termin mogą być naliczane opłaty. Dbajmy wspólnie o to, aby wszyscy czytelnicy mieli równy dostęp do naszych zbiorów.

Kącik Czytelniczy

Miejsce dla prawdziwych miłośników literatury!

Kącik Czytelniczy to specjalne miejsce w naszej bibliotece, stworzone z myślą o tych, którzy chcą pogłębić swoje zainteresowania literackie. To tutaj znajdziesz recenzje najnowszych pozycji, napisane z pasją przez naszych uczniów i nauczycieli. Dzięki nim możesz zorientować się, które książki warto przeczytać, a które lepiej odłożyć na półkę.

Dla tych, którzy szukają inspiracji czytelniczych, przygotowaliśmy specjalną listę polecanych lektur na ten miesiąc

• "Niezwykłe przygody barona Münchhausena" Rudolf Erich Raspe
  • "Mały Książę" Antoine de Saint-Exupéry
  • "Tajemniczy ogród" Frances Hodgson Burnett
  • "Dziennik Anny Frank" Anna Frank
  • "Złodziejka książek" Markus Zusak
Te książki, choć różne pod względem gatunku i tematyki, łączy jedno - są warte uwagi i gwarantują niezapomniane chwile spędzone z literaturą.

Ale Kącik Czytelniczy to nie tylko recenzje i propozycje lektur. To przede wszystkim przestrzeń do rozmów o literaturze. Raz w miesiącu organizujemy spotkania dyskusyjne, na których możesz podzielić się swoimi odczuciami związanymi z przeczytanymi książkami, wymienić się opiniami z innymi czytelnikami i poznać osoby, które podzielają Twoją pasję. Zapraszamy do aktywnego udziału!