Projekty i programy 2014/15


Projekt "MamMedia"

Po raz kolejny zaproponowaliśmy chętnym uczniom przystapienie do projektu "Mam-Media" i wydawanie szkolnego qumama. Założenia programu prezentowaliśmy szczegółowo w poprzednich latach. W ramach przypomnienia - centrum projektu MAM jest to zaawansowana platforma, umożliwiająca założenie redakcji i cykliczne wydawanie qmama, czyli multimedialnej e-gazety. Za pośrednictwem dostępnego na niej edytora można bez trudu stworzyć profesjonalnie wyglądające wydawnictwo - dostępne w Internecie oraz możliwe do wydrukowania i wydawania w tradycyjny sposób.

Celem projektu jest przygotowanie młodzieży do twórczego korzystania z mediów: zaznajamianie młodych ludzi ze światem mediów, poprzez odkrywanie tajników ich tworzenia, popularyzowanie ideałów rzetelnego, profesjonalnego dziennikarstwa, kształcenie nie tylko dziennikarzy, lecz przede wszystkim krytycznych odbiorców, którzy poradzą sobie z selekcją i oceną zalewających ich informacji. Projekt umożliwia też spróbowanie swoich sił w dziennikarskim fachu oraz rozwijanie umiejętności pracy zespołowej, komunikacji interpersonalnej i autoprezentacji.

W bieżącym roku szkolnym projekt jest kontynuowany. Do tej pory ukazało się 1 numer szkolnej gazety internetowej pod zmienionym tytułem "SU-gestie". Gazeta jest wydawana już piąty rok. W realizację projektu zaangażowani są uczniowie klas drugich i trzecich. Zespół pracuje pod opieką nauczycieli: Małgorzaty Skuzy i Joanny Karlikowskiej – Mańko.

 

Wszystkie wydania gazety "SU-gestie" można obejrzeć na stronie: mam.media.pl wpisując w wyszukiwarce nazwę qumama.

"Rodzice przeciwko uzależnieniom dzieci"W ramach projektu "Rodzice przeciwko uzależnieniom dzieci" w dniu 20.11.2014r. odbyło się spotkanie edukacyjne i konsultacje dla rodziców uczniów  klas I i II. Tematem były sposoby rozpoznawania zagrożeń uzależnieniami na przykładzie dopalaczy - u dzieci i młodzieży. Prezentację profilaktyczno - edukacyjną oraz pogadankę interaktywną przeprowadził rekomendowany trener Stowarzyszenia Psychoprofilaktyki "Spójrz inaczej" ze Starachowic pan Kazimierz Koruba. Po prezentacji terapeuta udzielał porad i konsultacji indywidualnie, rodzicom zainteresowanym poszerzeniem wiedzy, odpowiadał na konkretne osobiste pytania i problemy.Rodzice wyszli zadowoleni ze spotkania.

Projekt "Młody Odkrywca"Uczniowie klas pierwszych z naszego gimnazjum uczestniczyli w pokazach chemicznych zorganizowanych dla przedszkolaków pod tytułem :”Młody odkrywca”.

Młodzież pod okiem pani Agnieszki Synowiec przeprowadziła szereg ciekawych doświadczeń chemicznych , w których uczestniczyły dzieci ze skarżyskich przedszkoli . Pokazy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem . Dzieci przedszkolne z wielkim zaangażowaniem brały czynny udział w doświadczeniach i eksperymentach . Przestrzegały zasad bezpieczeństwa i wykonywały polecenia swoich starszych kolegów .

Nasi gimnazjaliści Kasia Bogusiewicz, Iza Ceglińska, Mariusz Kania oraz Jacek Witek odwiedzili Prywatne Przedszkole „Planetę Dziecka „.Do zabaw chemicznych zaangażowali nie tylko przedszkolaki, ale również panie wychowawczynie . Dzieci wykazały się wielkim sprytem i zainteresowaniem.

Damian Jędra , Klonowski Kuba, Wiącek Bernadetta oraz Noworycka Julia odwiedziły grupę 6 – latków w Przedszkolu nr 9, w której zaprezentowali różne eksperymenty chemiczne. Było bardzo wesoło, a przedszkolaki prosiły o więcej doświadczeń.

Grupę 5- latków w tym przedszkolu odwiedzili Aleks Antoniak, Łukasz Ungier, Wiktoria Zugaj oraz Michał Wilczyński . Wszystkie dzieci chętnie brały udział w „zabawach z chemią”.

Młodzież starała się rozbudzić zainteresowania wśród młodszych kolegów – młodych odkrywców otaczającym światem, pokazać im świat smaków , zapachów i nie tylko.

Dzieci podczas zajęć miały okazję zgłębiać wiedzę o zjawiska fizyczne i chemiczne.

Gimnazjaliści otrzymali dyplomy i słodkości z podziękowaniem za piękne pokazy i zabawy z dziećmi.

To tylko wstęp do świata fizyki i chemii, którą dzieci będą poznawały przez cały rok szkolny. Zapowiada się bardzo ciekawie. Czekamy na dalsze zaproszenia .

Wizyta w przedszkoluUczniowie klasy I a : Kamila Kwiatkowska, Ania Piętak, Aleksandra Pochwała oraz Natalia Szczygieł wraz z opiekunem panią Agnieszką Synowiec odwiedzili grupę 5 – latków w Przedszkolu nr 1 w Skarżysku – Kamienna.

Pokazy chemiczne cieszyły się dużym zainteresowaniem , a przedszkolaki mogły wykazać się sprytem, wiedzą oraz zaangażowaniem w doświadczenia chemiczne.

Dziękujemy serdecznie i czekamy na dalsze propozycje.