Projekty i programy 2015/16


PonglishW ramach pogłębiania kompetencji językowych odbył się konkurs w j ang- pol pod opieką p Kamili Dopierały. Uczniowie mięli za zadanie stworzyć tekst w którym obecne było zjawisko Ponglish czyli połączenie w mowie potocznej wyrazów pol i ang lub spolszczenie tych drugich. Powstało wiele ciekawych prac, więc było też wiele nagród :)

 English Is FunUczennice kl 2b pod opieką p Kamili Dopierały przygotowały obchody Walentynki w j ang. W przerwach między poznawaniem historii tego święta, rozwiązywaniem quizów, można było podziwiać ciekawe stroje, czy też poczęstować się łakociami własnoręcznie wypiekanymi przez uczennice. Zapraszamy za rok!!!

Tydzień Kultury.Tydzień Bibliotek 9 - 13 maj 2016Tydzień Kultury. Tydzień Bibliotek.

Harmonogram działań

 

9 maj 2016 godz.12.00 – spotkanie autorskie z Magdaleną Kubasiewicz (absolwentką Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Warszawy w Skarżysku – Kamiennej) w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Skarżysku – Kamiennej przy ulicy Towarowej

 

        10 maj 2016 – finał konkursu ze znajomości lektur dla klas 3

 

11 maj 2016 – Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej „Big talents” zorganizowany przez Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Warszawy w Skarżysku-Kamiennej, Szkołę Języków Global Village Skarżysko – Kamienna oraz Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku -  Kamiennej pod patronatem Prezydenta miasta Skarżyska – Kamiennej. Konkurs odbędzie się w Patio Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku – Kamiennej o godz.11.30.

 

12 maj 2016 – występ w Gimnazjum nr 2 Teatru Doraźnego z Ostrowca   świętokrzyskiego ze spektaklem „Ballada Bezludna” inspirowanym wierszem B. Leśmiana w reżyserii Mateusza Wróbla.

 

     

        13 maj 2016

        – spotkanie z dziennikarzem p. Hubertem Szlęzakiem

        - wręczenie nagród w konkursach. Podsumowanie projektu.

 

    14 maj 2016 - udział w skarżyskiej Nocy Muzeów, Koncert     Pieśni   Patriotycznej w wykonaniu uczniów i absolwentów naszej szkoły.


Skarżyska Noc MuzeówWystępem artystycznym w formie koncertu pieśni patriotycznej uczniowie i absolwenci naszej szkoły włączyli się w obchody Skarżyskiej Nocy Muzeów, która odbyła się 15 maja 2016 r. na placu przed siedzibą Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej. Licznie zgromadzoona puliczność mogła wysłuchać piosenek w wykonaniu Krystiana Szczygła (Bogurodzica, Rota), Dominiki Brackiej (Miasto, Biały Krzyż), Mai Skórskiej (taki kraj, Biały Krzyż) i Julki Jackowskiej (Tango na orkiestrę głos i jeszcze jeden głos). Film z koncertu TUTAJ

Ballada bezludnaW dniu dzisiejszym czyli 12 maja 2016 r. męliśmy ogromną przyjemność obejrzeć spektakl pt. "Ballada bezludna" w wykonaniu teatru Doraźnego z Ostrowca Świętorzyskiego. Spektakl inspirowany był poezja B. Leśmiana. Występ bardzo się spodobał licznie zgromadzonej publiczności. Spotkanie odbyło się w ramach Tygodnia Kultury. Tygodnia Bibliotek zorganizowanego przez nasza w dniach 9-13 maja 2016 r. Film ze spektaklu TUTAJ

Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej "Big telents"


11.05.2015r., godz. 11.30 w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej „Big talents”. Konkurs odbywał się pod patronatem Prezydenta Miasta Skarżyska – Kamiennej.
 

Organizatorami byli:

 

Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Warszawy w Skarżysku-Kamiennej,

 Szkoła Języków Global Village Skarżysko - Kamienna

Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku - Kamiennej,

 

Przeprowadzony został w 3 kategoriach:

 

- szkoła podstawowa,

- gimnazjum,

- szkoła ponadgimnazjalna,

 

Wyniki:

Kategoria Szkoła Podstawowa

 

1 miejsce – Marika Ambroziak (Zespół Szkół Prywatnych)

Wyróżnienie – Natalia Dabrowa (Szkoła Podstawowa nr 4)

Wyróżnienie – Patrycja Zięba (Szkoła Podstawowa nr 2)

 

Kategoria Gimnazja:

 

1 miejsce – Jan Markowski (Gimnazjum nr 1)

Wyróżnienie – Krzysztof Kasiński (Gimnazjum nr 1)

Wyróznienie - Kacper Palkowski (Gimnazjum nr 2)

 

Kategoria Szkoły Ponadgimnazjalne:

 

1 miejsce Agata Kołodziej (Zespół Szkół Ekonomicznych)

Wyróżnienie – Veronika Kurdybacha (Zespół Szkół Samochodowo Usługowych)

Wyróżnienie – Maja Skórska (II L.O. im. Adama Mickiewicza)

 

Nagrodę Grand Prix otrzymała Aleksandra Zagórska (Zespół Szkół Prywatnych)

Nagrodę Specjalną przyznaną przez organizatorów otrzymała Dominika Bracka (Gimnazjum nr 2)

Konkurs wiedzy o lekturach


10 maja 2016 r. w ramach Tygodnia Kultury. Tygodnia Bibliotek. odbył się II etap Szkolnego Konkursu Wiedzy o Lekturach

- część ustna Jeden z dziesięciu.

Najlepszymi z najlepszych okazali się:

1. Agnieszka Miernik 3G

2. Norbert Rudolf 3B

3. Iga Waszczyk 3F

4. Olga Turek 3C

5. Marta Półtorak 3C

6. Klaudia Luzeńczyk 3F

7. Dominika Paleczna 3C

8. Katarzyna Michalak 3A

9. Alicja Kowalik 3A

10. Wiktoria Mariasik 3D

Wszystkim uczestnikom konkursu  gratulujemy posiadanej wiedzy, zwycięzcom życzymy dobrych wyborów w Empiku i miłej lektury.

Konkurs na opowiadanie fantastyczne


Podczas spotkania autorskiego z Magdaleną Kubasiewicz roztrzygnięto ogłoszony wcześniej konkurs na najlepsze opowiadanie fantastyczna. Do konkursu zgłoszona ponad 20 opowiadań. Najciekawsze zostana opublikowane w zbiorze opowiadań.

 

Wyniki konkursu:

 

1 miejsce "Zemsta Genderdall" - Michał Wilczyński

 

Wyróżnienia: "Łowca" - Paweł Gelar

                        "Żywioły" - Bernadetta Wiącek

                        "Tajemnica Musrevium" 

Spotkanie Autorskie z Magdaleną Kubasiewicz
Spotkanie autorskie z Magdaleną KubasiewiczW poniedziałek w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Włodzimierza Sedlaka przy ulicy Towarowej w Skarżysku-Kamiennej odbyło się spotkanie autorskie z Magdaleną Kubasiewicz. Magdalena Kubasiewicz jest absolwenta naszego gimnazjum. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie studiuje dziennikarstwo na tej uczelni. Spotkanie to obyło się w ramach Projektu „Tydzień Kultury. Tydzień Bibliotek". Na zakończenie Magda wręczyła dyplomy w konkursie na opowiadanie fantastyczne.

Projekt "Młody Odkrywca"


Podobnie jak w zeszłym roku, również i w tym, prowadzony jest w naszej szkole Projekt "Młodzi Odkrywcy". W ramach tego projektu uczniowie pod opieką pani Agnieszki Synowiec odwiedzają dzieci ze skarżyskich szkół podstawowych i przedszkoli prezentując im bardzo ciekawe doświadczenia chemiczne. Wizyty te cieszą sie ogromną popularnościa i dostraczają uczestnikom znakomitej zabawy. Szczegóły spotkań oraz zdjęcia znajdziecie poniżej.

Młodzi Odkrywcy

Opracowała mgr Agnieszka Synowiec

 

    Projekt realizowany jest od zeszłego roku szkolnego2014/ 2015. Jego działania polegają na rozbudzeniu ciekawości młodych ludzi otaczającym nas „ magicznym światem”. Skierowany jest do przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych, jak również do gimnazjalistów , którzy poszukują nowatorskich dróg uczenia się i zdobywania wiedzy.

Mamy nadzieję, że odwiedzając oddziały szkolne i przedszkolne porwiemy dzieci do odkrywania, wykonywania bezpiecznych doświadczeń, zrozumienia otaczającego nas świata.

Dzięki różnego rodzaju eksperymentom nasi młodsi koledzy oraz przedszkolaki zaczynają  lepiej rozumieć świat. Co ważniejsze, wciąż chcą dowiadywać się więcej.

Eksperymenty, które pokazujemy to proste doświadczenia stanowiące świetną zabawę. Należy podkreślić, że te zabawy edukacyjne nie tylko edukują, ale bawią. Przez zabawę dotrzemy do wyjaśnień różnych zjawisk.
 

Pokazują one związek z życiem codziennym a niejednokrotnie stają się zachętą do samodzielnego zgłębiania świata nauki.

W naszych doświadczeniach wykorzystujemy produkty bezpieczne, które skrywa każda kuchnia.

W projekcie biorą udział uczniowie klas drugich, ale zachęcamy również uczniów klas pierwszych.

Gimnazjaliście przekazują opis doświadczenia prostym językiem. Wnioski dzieci wyciągają same po uprzednim ukierunkowaniu rozumowania.

Zainteresowanie eksperymentami jest ogromne. Gimnazjaliści w ciekawy sposób przekazują już zdobytą wiedzę. Sami chętnie proponują doświadczenia, które wcześniej omawiamy w jaki sposób zostaną zaprezentowane.

Projekt „Młodzi Odkrywcy” zdobywa coraz szersze zainteresowanie. Co tydzień odbywają się pokazy, które dostosowujemy do grupy wiekowej.

Opisani jesteśmy na stronach szkół i przedszkoli, w lokalnych wiadomościach.

Dostajemy zaproszenia na dni otwarte do szkół oraz przedszkoli, gdzie pokazy odbywają się na powietrzu. Wiąże się to z różnorodnością doświadczeń, które są bardziej spektakularne.

Pokazy trwają od 1,5 do 2,5 godziny. Za udział w pokazach uczniowie otrzymują podziękowanie w postaci dyplomu, drobne upominki oraz podziękowania od dyrekcji i wychowawcy.

Grupa przedstawiająca eksperymenty chemiczne, fizyczne, biologiczne to grupa złożona z czterech osób. Uczniowie sami ustalają grupę, z którą jedziemy na pokazy. Czasami nauczyciel – opiekun wybiera grupę. Wspólnie ustalamy kolejność doświadczeń i osobę odpowiedzialną za wykonanie doświadczenia.

Podczas doświadczeń gimnazjaliści informują uczestników o zachowaniu bezpieczeństwa i proszą o zastosowanie się do tych instrukcji.

Myślę, że pomysł wyjścia na zewnątrz z doświadczeniami to świetna zabawa edukacyjna,  ale przede wszystkim to promocja naszego gimnazjum, w którym uczymy się,eksperymentujemy                               i odkrywamy magię nauki.

Młodzi Odkrywcy w PrzedszkoluDzisiaj, czyli 12 maja 2016 r. uczniowie naszego gimnazjum wraz z opiekunem panią Agnieszka Synowiec przeprowadzili pokazy chemiczne w ramach projektu pt. „Mlodzi Odkrywcy” .Byli to: Damian Gorzkowski, Mateusz Milczuszek, Michal Wilczynski, Łukasz Ungier. Pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród przedszkolaków grupy III, której opiekunka jest pani Beaty Kaca

Młodzi Odkrywcy z wizyta w SP nr 7 w klasie drugiej W czwartkowy poranek odbyły się ciekawe pokazy chemiczne w ramach projektu „Młodzi Odkrywcy” . Zostały one przeprowadzone przez zwycięzców konkursu chemicznego dla klas pierwszych. Były to Kornelia Palkowska, Alicja Niewczas oraz Natalia Cader - uczennice klasy I d. Pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów klasy II ze Szkoły Podstawowej nr 7. Jak czarodziejski świat chemii może oczarować przyszłych gimnazjalistów. Dziękujemy wszystkim i zapraszamy do eksperymentów - oczywiście bezpiecznych! 

Młodzi Odkrywcy z wizyta w Szkole Podstawowej nr 8W ramach projektu Młodzi Odkrywcy odwiedzili  klasę I - Szkoły Podstawowej nr 8 w Skarżysku - Kam. Uczniowie Kania Mariusz Łukasz Ungier, Adriana Szymańska oraz Jacek Witek zaprezentowali szereg ciekawych doświadczeń. Wszyscy bawili się świetnie a poprzez zabawę nauczyć można się bardzo wiele. 

Młodzi Odkrywcy z wizytą w Planiecie DzieckaMłodzi Odkrywcy tym razem odwiedzili dzieci z klasy I i II "Planety Dziecka". Mariusz Kania, Kuba Ludew, Hubert Młynarczyk, Damian Gorzkowski - pod opieką p. Agnieszki Synowiec zgłębiali wspólnie tajniki magicznej wiedzy chemicznej. 

Młodzi Odkrywcy w SP 7.Młodzi Odkrywcy "zdobywają" nowe tereny. Tym razem udali sie do Szkoły Podstawowej nr 7 w Skarzysku - Kamiennej do klasy 2a i klasy 3a. Film ze spotkania w klasie 3a do obejrzenia TUTAJ

Magia w otaczającym nas świeciePokazy pod hasłem Młodzi Odkrywcy w wykonaniu

Kuby Ludwa ,  Mariusza Kani
Jacka Witka i Huberta Mlynarczyka 

cieszyły się wielkim zainteresowaniem .
Zachęciliśmy młodych uczniów do szukania magii w otaczającym nas świecie
pełnym niespodzianek.Te eksperymenty nie tylko bawią , ale pobudzają
wyobraźnię. Dziękujemy wszystkim za zaproszenie.

Młodzi Odkrywcy "znowu w natarciu"Uczniowie klasy II naszego gimnazjum Hubert Młynarczyk, Kuba Ludew, Jacek Witek oraz Damian Jędra wraz z opiekunem panią Agnieszką Synowiec przeprowadzili doświadczenia chemiczne i fizyczne dla klasy III Szkoły Podstawowej nr 1 . Uczniowie aktywnie brali udział w zajęciach. Gimnazjaliści przybliżyli swoim młodszym kolegom " świat magii". Za ciekawe zajęcia otrzymali dyplomy oraz słodkie niespodzianki.

Młodzi Odkrywcy w Szkole Podstawowej nr 1.Tym razem "Młodzi Odkrywcy" czyli: Damian Gorzkowski, Łukasz Ungier, Michał Wilczyński i Mateusz Milczuszek pod opieka pani Agnieszki Synowiec odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Skarżysku - Kamiennej. Wszyscy uczestnicy spotkania nie tylko uczyli się, ale i bawili znakomicie. 

Pokazy chemiczne w przedszkoluUczniowie klasy II naszego gimnazjum: Damian Żemło, Jacek Witek, Adriana

Szymańska, Mariusz Kania zorganizowali wraz z opiekunem panią Agnieszką

Synowiec pokazy chemiczne pod hasłem Mlodzi Odkrywcy w przedszkolu na

Borze. Wszyscy świetnie się bawili, a pokazy wzbudziły zaciekawienie nie

tylko wsród 3, 4 i 5 latków. Uczestnicy otrzymali dyplomy z podziekowaniem i drobne upominki. Dziekujemy! (Zdjęcia z wizyty w przedszkolu. 

Młodzi Odkrywcy ponownie w natarciuUczniowie klasy II d Aleks Antoniak, Michał Wilczyński, DamianGorzkowski i Łukasz Ungier wraz z opiekunem panią Agnieszka Synowiecodwiedzili uczniów klasy III Szkoły Podstawowej nr 5 w Skarżysku – Kamiennej prezentując  eksperymenty chemiczne w ramach programu „Młodzi odkrywcy”.

              Spotkanie cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Uczniowie szkoły podstawowej aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Sensacje wzbudziła kolorowa lawa. Już nie możemy doczekać się kolejnych spotkań. 

MŁodzi odkrywcy w Szkole Przedszkolu nr 1. Uczniowie naszej szkoły: Julia Noworycka, Hubert Młynarczyk, Bernadetta Wiącek i

Adriana Szymańska wraz z opiekunem p. Agnieszką Synowiec odwiedzili Przedszkole nr 1
w Skarżysku – Kamiennej z pokazami chemicznymi i fizycznymi w ramach projektu „Młodzi Odkrywcy”. Wszyscy świetnie się bawili. Było mnóstwo wrażeń. Dziękujemy wszystkim za udział i przygotowania.  

Ta Polska się zaczęła....

Pod takim hasłem rozpoczęły się w szkole obchody 1050. rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu. Mając świadomość tych wydarzeń, społecznosc szkolna we współpracy z parafią Najwietszego serca Jezusowego przygotowała szereg przedsiewzięć zwiazanych z ta rocznicą. Podsumowanie wydarzeń związanych z obchodami nastąpi w czerwcu. Pomysłodawczyniami projektu są panie Małgorzata Pisarek i Małgorzata Malik. Projekt realizowany jest we współpracy z p. Joanną Karlikowską - Mańko, p. Małgorzata Skuzą, p. Przemysławem Żmijewskim i p. Wiktorem Gellerem.

 

Szczegółowy harmonogram działań przedstawia się następująco:


„Tak Polska się zaczęła”

Harmonogram działań

 

  1. Styczeń 2016 – zapoznanie młodzieży i grona pedagogicznego z tematyką i planem realizacji projektu
  2. Styczeń/marzec – ogłoszenie konkursu plastycznego oraz konkursu dotyczącego wiedzy na temat chrztu Polski (konsultacje i przygotowania uczniów do obu konkursów)
  3. Luty /marzec – przygotowanie uczniów do sesji naukowej związanej z tematem 1050 - lecia chrztu Polski
  4. Styczeń / kwiecień – przygotowanie uczniów do programu artystycznego
  5. 21 Kwiecień – szkolna sesja naukowa
  6. 26 kwiecień – okolicznościowa msza Święta oraz prezentacja programu artystycznego
  7. 8 maja – program artystyczny dla parafian w kościele NSJ
  8. Czerwiec – podsumowanie działań podjętych w związku z projektem oraz konkurs „Polska 3 Bolesławów”
  9. Pisemne sprawozdanie z realizacji projektu

Sesja popularno - naukowa


W czwartek w siedzibie naszej szkoły odbyła się sesja naukowa połączona z konkursem plastycznym pod hasłem

"Mieszko i Dobrawa parą tysiąclecia".

Spotkanie rozpoczęła prezentacja multimedialna a potem uczniowie naszej szkoły zaprezentowali przygotowane przez siebie referaty.

Jako pierwsza wystąpiła uczennica klasy 2b Martyna Dulęba i przedstawiła stanowisko dziejopisarzy i uczonych w kwestii przyjęcia chrztu przez Mieszka.

Damian Żemło uczeń klasy 2b mówił o tym, że wprowadzenie chrześcijaństwa wiązało się z tworzeniem nowych struktur administracyjnych

Wraz z wprowadzeniem chrześcijaństwa, zaczęła się rozwijać nauka. Początkowo do grona ludzi wykształconych należeli głównie duchowni i to oni podjęli trud tworzenia placówek oświatowych na terenie Polski. Informacje na ten temat przedstawił uczeń klasy 2b Jacek Witek.

 Ciekawostki związane z przyjęciem chrztu zaprezentowała ponownie Martyna Dulęba.

Cenne uwagi dotyczące roli kobiet w średniowieczu przedstawiła zgromadzonym pani Małgorzata Pisarek.

Na zakończenie krótkiego podsumowania dokonała uczennica klasy 2b - Natalia Madejska.

Spotkanie zakończono piosenką "Mieszko, Mieszko".We wtorek w kościele parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej uczniowie naszej szkoły, realizujący projekt "Tak Polska się zaczęła -1050. rocznica przyjęcia chrztu" przedstawili program artystyczny nawiązujący do wydarzeń związanych z chrztem Polski.

 

Na początku przedstawiono prezentację multimedialną - później publiczność wysłuchała chorału gregoriańskiego ,,Tempore Advenyu" w wykonaniu chóru szkolnego oraz instrumentalną wersje utworu "Breve regnum". Z kolei Krystian Szczygieł zaśpiewał najstarszą utrwaloną polską pieśń religijną "Bogurodzicę". Zaprezentowano również scenę chrztu Polski. W programie artystycznym znalazły się utwory ,,Gaude Mater Polonia" (Raduj się Matko Polska), "Elegia o latach minionych" (w wykonaniu Oli Jeziorskiej i Kacpra Palkowskiego), a także "Kołysankę Piastowską", którą zaśpiewała Natalia Depo- akompaniowali jej : Dominik Żak, Kornelia Salwerowicz i Kamila Kwiatkowska. Na zakończenie usłyszeliśmy hymn "Gdzie chrzest, tam nadzieja", który został skomponowany do słów Heleny Abbe i Leopolda Twardowskiego specjalnie na jubileusz 1050 lecia chrztu Polski. Film z konceru TUTAJ